registrovat se
registrovat se

Startuje kampaň #UKAŽKOULE!

Ukazuje, že sportovat mohou i lidé s nejtěžším postižením

Přitáhnout více pozornosti k netradičnímu sportu – boccie [boče]. Upozornit na fakt, že sportovat a být úspěšní mohou i lidé s nejtěžšími formami postižení. A finančně pomoci této paralympijské disciplíně. To jsou hlavní cíle právě startující kampaně #UKAŽKOULE! Dobročinná výzva oficiálně začíná v neděli 18. října a poběží do poloviny listopadu.

Startuje kampaň #UKAŽKOULE!

Jirka Marsín byl normální zdravý kluk. Hrál hokejovou extraligu za třinecké dorostence. Ale jen do chvíle, než nezvládl vyjížďku autem. Z havárie vyvázl živý, ale s doživotními následkytělesným postižením a vozíkem. takových příběhů znají v havířovském Handicap Sport Clubu (HSC) řadu. V tomhle klubu ale mají podobné příběhy docela hezké pokračování. Jmenuje se boccia.

Je to sport podobný francouzskému pétanquu. Určený je lidem s těžkým tělesným postižením. Hráči ve hře používají koule dvojí barvy – červené a modré, které spouštějí ze speciální rampy. Klíčová je přesnost i razance,” přibližuje bocciu Kateřina Šajnarová, šéfka klubu, který stojí za iniciativou #UKAŽKOULE! Paralympijské disciplíně se v HSC věnují tři desítky sportovců z celé Moravy.

Kampaň: informace, spolupráce, peníze pro sportovce s handicapem

Kampaň #UKAŽKOULE! odkazuje na herní náčiní, kterým sportovci s handicapem hrají. Ale také na fakt, že překonat vrozené postižení nebo vážný úraz a přistupovat k životu s omezením aktivně, je obrovská výzva. “Ukázat koule” však chtějí i činovníci HSC a prostředictvím informační a fundraisingové kampaně vybrat finanční prostředky, které poputují přímo ke sportovcům. Vybavení není levné. Třeba zmiňovaná rampa přijde na víc než 20 tisíc.

Nejde nám o to, abychom vzbuzovali soucit. Naopak chceme ukázat odhodlání, se kterým naši sportovci žijí a trénují. Představit bocciu a ukázat, že jsou v ní naši svěřenci schopni něco dokázat. Dokonce i porážet zcela zdravé soupeře,” zdůrazňuje Kateřina Šajnarová.

Také proto se ke kampani HSC připojují další sportovní kluby, jako jsou ostravský Baník, extraligové volejbalistky ze stejného města, hokejisté AZ Havířov a Ocelářů Třinec, kde se sportem začínal právě Jirka Marsín. Své jméno s výzvou spojují ale také jednotlivci – český reprezentant v atletice Pavel Maslák nebo profesionální triatlet Petr Vabroušek.

Nechceme zůstat jen ve světě sportu. Aktivní podporu máme a budeme mít třeba od hudební skupiny Mirai, rádia Orion a České Televize. Ti všichni nám pomohou šířit informace o našem sportu a našich sportovcích,” uzavírá Šajnarová.

Kampaň #UKAŽKOULE! je veřejnou sbírkou, kterou organizuje Handicap Sport Club Havířov. Klub nabízí sportovní vyžití pro sportovce s postižením a je největším a nejúspěšnějším sportovní klubem v České republice zaměřeným na bocciu. Stará se o tři desítky sportovců z celé Moravy s vrozeným těžkým handicapem nebo po vážném úrazu. V jeho dresu hraje 6 českých reprezentantů, jsou mezi nimi i účastníci paralympijských her.

Kontakt pro média:

Mgr. Martin Kučera

E-mail: 45martin.kucera@gmail.com

T: 778 527 033

www.facebook.com/HSCHavirov

www.instagram.com/hschavirov

ukaz-koule.cz

http://hschavirov.cz

#UKAŽKOULE