registrovat se
registrovat se

Bude Kipchogeho rekord pokořen?

Havířovská 10 Playboy Atex Maraton je další lahůdkou, kterou si pro letošní rok připravili organizátoři Residomo Havířovské desítky. Co si pod tímto názvem představit a o co přesně jde? 

Bude Kipchogeho rekord pokořen?

Cíl je jasný. Asi každý běžec ví, že uplynulou sobotu ve Vídni zaběhl Eliud Kipchoge poprvé v historii lidstva maraton pod 2 hodiny. My se jej hned týden poté pokusíme maratonskou štafetou překonat. Maraton bude rozdělen do 42 úseků v délce 1005 metrů, na kterém se budou střídat vybraní sprinteři. Závěrečný úsek pak bude patřit atletické hvězdě původem z Havířova, Pavlovi Maslákovi.
Prozatím se prolomení hranice maratonu pod 2 hodiny podařilo keňskénu mistru světa v běhu na 5 km (2003) a olympijskému vítězi v maratonu z Ria de Janeiro (2016). Eliud Kipchoge se o tento úspěch postaral teprve o uplynulém víkendu ve Vídni.
„V květnu jsme ještě nevěděli, že se Eliud Kipchoge pokusí o totéž 12. až 20. 10. ve Vídni, v rámci akce Ineos 1:59 Challenge. Svým způsobem se tak bude jednat o přímou konfrontaci Havířov–Vídeň. Každopádně pořadatelé Lumír Hlaváč a Martin Kučera, se kterými mám ty nejlepší zkušenosti, přišli hned na úvod s trumfem v podobě trojnásobného halového mistra světa v běhu na 400 metrů Pavla Masláka. Takže si to vlastně na dálku nejspíš rozdají dva mistři světa,” říká Petr Vabroušek, jeden z nejzdatnějších triatletů historie, který má v maratonské komunitě velmi dobré jméno. 
V Havířově tedy pokus o překonání této hranice začne v neděli 20. října po skončení a vyhlášení hlavního závodu. Během vyhlašovacího ceremoniálu pořadatelé připraví 1005 metrů dlouhý koridor a v 15:00 vše vypukne. Každý pár rukou, každé hlasivky, píšťalky, řehtačky a další náčiní se počítá. Přijďte v hojném počtu podpořit tyto borce.
Více k nápadu si můžete přečíst v rozhovoru s Petrem Vabrouškem ZDE.
Ve štafetě je stále pár volných míst, tak pokud si chcete v této štafetě zaběhnout po boku nejlepších českých sprinterů a věříte si, pak se registrujte ZDE.