Pavel Maslák zve na Havířovskou desítku

Pavel Maslák je jednou z tváří letošního ročníku RESIDOMO Havířovské desítky, která rozběhá Havířov už tuto sobotu. V krátkém rozhovoru vzpomíná patron hlavního závodu na svoji první účast v závodě nebo na své atletické začátky v Havířově.

Účastnil ses nultého ročníku ještě s názvem Havířská desítka, který se běžel na atletickém stadiónu. Utkvěla ti v paměti nějaká vzpomínka na tento závod?

Já si pamatuji, že jsem tam potkal dva své kamarády ze střední školy. Což mě hodně překvapilo, tak jsem si řekl, že poběžím s nimi. Nicméně se mi běželo velmi dobře, tak jsem jim časem utekl, pak jsem už běžel na co nejlepší čas.

Sledoval jsi změny, kterými závod od té doby prošel? Jak hodnotíš posun a ambice tohoto běhu?

Závod sleduji a je hodně vidět, že se každým rokem zlepšuje organizace, propagace, a hlavně chodí více a více lidí, a to je to hlavní. Posun tím pádem hodnotím velmi kladně a věřím, že to bude pokračovat stejným tempem a bude to čím dál tím lepší.

Chtěl bys na tomto místě do závodu někoho vyhecovat, popřípadě i vyzvat?

10 km je pro mě dlouhá trať a netroufl bych si někoho vyzvat v duelu. Chtěl bych však vyzvat lidi, aby tenhle závod absolvovali a měli dobrý pocit sami ze sebe.

Tvou parketou jsou krátké tratě. Jsi zvyklý trénovat i dlouhé vzdálenosti?

Trénovat dlouhé tratě nejsem úplně zvyklý, ale jednou za týden běháme fartlek 40 min a většinou uběhnu něco kolem 8,5 km.

S atletikou jsi začínal v Havířově u trenéra Gwóźdźe, když zavzpomínáš, předal ti do závodění něco, co bys vypíchl, co ti utkvělo v paměti a dodnes je pro tebe v závodění přínosem?

Co se týče samotného závodění, tak mi asi nepředal nic konkrétního. Ale co mi daroval a musím za to poděkovat, je skvělý atletický základ a vlastně moji atletickou budoucnost. Tím, že mě od mala připravoval všeobecně a trénoval mě opatrně. A také tím, že mi nedával žádné velké dávky tréninku, protože věděl, že by mě to do budoucna mohlo zničit. To jsou věci, které jsem ocenil až když jsem byl starší a chápal to.

Do školy jsi chodil na stavební průmyslovku, jak se ti kombinovaly tréninky se školními povinnostmi?

Já jsem neměl individuální rozpis, protože jsem věděl, že bych pak školu flákal, a to jsem nechtěl. Tréninky jsem měl převážně odpoledne po škole a když jsem jel na nějaké soustředění, tak mi škola vyšla vždycky vstříc. Musel jsem pak samozřejmě dohnat co jsem zameškal, ale naštěstí jsem to zvládal dobře.

Letos je to sedmým rokem, kdy závodíš za Duklu Praha, vracíš se rád i tady do Havířova? Jak často do Havířova zavítáš, a která místa vždy rád navštívíš?

Do Havířova se vždycky vracím rád, bohužel nemám moc času se vracet častěji a třeba na delší dobu. Do Havířova jezdím tak pětkrát ročně, ale většinou jenom na pár dní, a to jen stihnu navštívit rodinu a zase jedu domů.

Co máš na Havířově nejraději? A je něco, co ti v Havířově chybí?

Nejraději mám asi klid a poměrně hodně zeleně v okolí. V Havířově mi chybí pořádný atletický klub, bohužel je to trochu složitější a nechci to tady rozebírat. Kdyby se to dostalo do správných rukou, tak by to bylo určitě lepší.

Sleduješ dění v současné havířovské atletice? A havířovský sport obecně?

Dění v havířovské atletice trochu sleduji a jak jsem říkal výše je škoda, že atletika v Havířově spíše upadá. Celkově sport v Havířově moc nesleduji.

Na Halovém mistrovství Evropy v Bělehradě jste obhájil titul v běhu na 400 metrů, v červnu na Mistrovství republiky v Třinci jste si vylepšil osobní rekord na 100 metrů a také osobní a národní rekord v běhu na 200 metrů. Jak hodnotíš tyto úspěchy a vůbec celou letošní sezónu?

Tohle je složitá otázka. Celou letošní sezónu hodnotím asi kladně, dal jsem si osobáky na třech tratích, ale bohužel to nebylo na té hlavní, a to je to v tomto roce špatné. Jinak si myslím, že se nám ta sezóna s trenérem povedla a asi víme, kde jsme udělali chyby. Příští rok se budeme zase více soustředit na 400 m a mělo by to být lepší.

Jak bude vypadat příprava a jaké jsou tvoje plány a cíle pro nadcházející halovou sezónu?

Zimní příprava bude stejná jako skoro každý rok, protože zima nám jde a hala zatím vždycky vyšla dobře. Tento rok jsme v létě dělali více do rychlosti a také se to projevilo na sprintech, ale na 400 m bohužel ne. Tím pádem se v létě budeme zase soustředit na čtyřstovku a tu rychlost, kterou jsem tento rok získal, využijeme právě v příštím roce.

h10

Comments are closed.