Chtěl jsem si dobře zazávodit, říká vítěz Havířovské desítky Jakub Powada

Vítězem letošního ročníku Residomo Havířovské desítky se stal Jakub Powada, který je také úspěšným českým triatlonistou a aquatlonistou z Ostravy. Deset kilometrů uběhl v čase 33 minut a 55 sekund. V rozhovoru po závodě jsme se ho zeptali, jak se mu závod líbil nebo jak v průběhu roku trénuje.

Gratulujeme ještě jednou k vítězství v závodu. S čím jsi do něj šel?

Šel jsem do tohoto závodu s tím, abych si dobře zazávodil.

Bylo tvým cílem vyhrát?

Jsem profík, takže chci vyhrát vždy, ale do každého závodu jdu s respektem, protože nikdy nevím, jak se závod vyvine.

Jsi znám jako úspěšný triatlonista, popřípadě aquatlonista, pamatuješ si, kdy a jak jsi začínal s běháním?

Není to tak dávno, takže si na to určitě vzpomínám. Bylo to před pěti lety a v začátcích mě doprovázely velké bolesti okostic, ale i přesto jsem vydržel běhat a teď jsem tam, kde jsem.

Jak se během roku připravuješ?

Olympijský triatlon je letní sport, hlavní sezónu mám tedy v létě a celý zbytek roku se tedy připravuji na léto. Po sezoně mám mini pauzu v září, kterou trávím aktivně jinými druhy sportů. A na jaře už se začínají najíždět kilometry na kole v teplých krajích a přichází intenzivnější trénink i v dalších dvou disciplínách, tedy v plavání a běhu.

Jak trénuješ v jednotlivých obdobích?

Celoročně trénuji v okolí Ostravy. Plavecké tréninky mám v Klubu plaveckých sportů Ostrava, cyklistiku pak sám, nyní jsem začal také trénovat s YOGI reasing teamem a běhat chodím hodně se svým psem nebo s kamarády do Beskyd. Hlavně na Lysou horu a ještě se přidávám k atletickým tréninkům pod Vítkovicemi. Pokud to počasí dovolí, tak chodím plavat na Hlučínské jezero a v zimě ještě přidávám běžky.

Havířovskou desítku jsi běžel poprvé. Jak se ti závod líbil, čím tě oslovil?

Ano běžel jsem ji poprvé a neskutečně jsem si ji užil. Organizace byla na super úrovni. Vrátit sport do ulic Havířova a podpora handicapovaných sportovců je skvělá myšlenka. Studuji na Obchodní akademii a Vyšší odborné škole sociální v Ostravě Mariánských Horách, takže vím, o co jde a jak je to těžké.

Na jaké závody se letos ještě chystáš?

Letos mě čeká ještě jeden triatlonový závod na africkém kontinentu ve městě Agadir v Maroku. A potom bych chtěl ještě zvládnout nějaké běžecké závody, ale to se ještě uvidí.

Uvidíme Vás tady zase za rok?

Určitě se pokusím zase za rok postavit na start.

h10

Comments are closed.